Walentynkowa książka dla żony

ByDaniel

Walentynkowa książka dla żony

Prezent dla żony na Walentynki powinien sprawić jej radość, zapewnić rozrywkę i świetnie spędzony czas, a także zabrać w zupełnie inny świat, odciągając od codziennych obowiązków. Taka właśnie jest seria kryminalna Jo Nesbo, na którą aktualnie składa się kilkanaście tomów z Harrym Hole w roli głównej. Charyzmatyczny komisarz norweskiej policji ma już fanów na całym świecie, a w Oslo można wybrać się na wycieczkę śladami głównego bohatera, aby zobaczyć jego mieszkanie czy ulubiony pub.

Harry Hole – geniusz i łajdak

Harry Hole to genialny śledczy specjalizujący się w sprawach seryjnych morderców, niezwykle błyskotliwy rozmówca z nietuzinkowym poczuciem humoru, zapalony meloman i fan klasyki kina, a także bezwstydny alkoholik. Każda powieść Jo Nesbo zaczyna się od nakreślenia sprawy, której podejmuje się niezwykły gliniarz, ale nie są to klasyczne kryminały, w których całość w szybkim tempie zmierza do rozwiązania zagadki. Choć nie brakuje tutaj brawurowej akcji, całość zmiksowana jest z wątkiem miłosnym, relacjami z przyjaciółmi i szczegółami życia codziennego w Oslo czy w innych miejscach, w których rozgrywa się akcja. Książki wypełnione są doskonale stworzonymi bohaterami i niebanalnymi dialogami.

Od czego zacząć?

Seria zaczyna się od tomu “Człowiek nietoperz”, po którym wydano “Karaluchy”. Najwięksi fani pisarza uważają, że są to dwie najsłabsze części. Warto jednak je przeczytać, aby poznać przeszłość policjanta i jego zrozumieć jego późniejsze wybory. Dopiero od części “Czerwone gardło” można mówić o tendencji, zgodnie z którą każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej, a niektóre ocierają się o geniusz w dziedzinie literatury kryminalnej. Jeśli Twoja ukochana nie zna jeszcze książek Jo Nesbo z zupełnie nietypowym komisarzem w roli głównej, pakiet pięciu części od “Człowieka nietoperza” do “Pentagramu” będzie idealnym prezentem. Biorąc pod uwagę opinie krytyków i fanów na całym świecie, może się okazać, że już na Dzień Kobiet konieczne będzie dokupienie kolejnych tomów.

About the author

Daniel administrator